Sağır

1799 yılında semptomları su yüzüne çıkmaya başlayan sağırlığının sebebi kesin teşhise sahip olmasa da çocukluk arkadaşı Alman asıllı doktor F. G. Wegeler’e yazdığı (29 Haziran – 16 Kasım 1801) mektuplar da Beethoven semptomlarını tüm detayları ile izah etmektedir.

Bestecinin kendi ifadeleri ve 27 Mart 1827 tarihli otopsi bulguları (Dr. Joseph Wagner), sinirlere bağlı veya kulak salyangozu iltihabı türevi bir sebep yüzünden sağır olduğunu işaret ediyor. Bu tarz sağırlık, yalnızca şiddetli geçirilen bir enfeksiyonun kulak sinirlerinde yaptığı tahribat ile mümkün.

Bu savın temeli ve referans noktası Salzburg’da yaşayan, kendisi de sağır olan cerrah Dr. Aloys Weissenbach’ın kendisidir.

Dr. Aloys besteci ile yaptığı görüşme sonucunda, Beethoven’ın geçmişinde tifüs hastalığına yakalandığını, bu süreçte oldukça yıpranan sinir sisteminin talihsiz sağırlığına sebep olduğunu not etmiştir. (Meine Reise zum Kongress, Wien, 1816)

Aloys, bestecinin bu hastalıktan önce oldukça hassas ve problemsiz bir işitme yetisine sahip olduğunu da teyit etmiştir.

Günümüz tıp literatürüne göre de tifüs ’ün merkezi sinir sistemi ile mücadele ettiği bilinmektedir.

Söz konusu rahatsızlığın 1796-97 yazında yaşanmış olduğu düşünülüyor.


Tarih: 1 Temmuz 1801
Muhatap: Karl Amenda


“Asil dostum, bilmelisin ki işitmem kötüleşti. Beraberken de semptomları hissetmiştim ancak sessiz kalmayı tercih ettim. Şimdi daha da kötüleşti ve bir tedavisi var mı yok mu bilinmiyor. Karnım ile ilgili olduğu söyleniyor, sağlığım daha iyi. Umarım işitme kabiliyetim de iyileşir.”

“Tanrım! İşitmem düzelse ne mutlu olurdum! Hemen yanına gelirdim.”

“Sağırlığım ile ilgili hiç kimseye bir şey söylememen konusunda sana yalvarıyorum.”


Tarih: 29 Haziran 1801
Muhatap: Wegeler

“Son üç yılda işitme yetim git gide daha da kötüleşti. Bu durumu sürekli karnıma bağlıyorlar, biliyorsun sürekli ishal sıkıntısı çektim ve bu vücudumu hep zayıf düşürüyor.

Frank (Peter Frank, Viyana Devlet Hastanesi Baş Hekimi) tonik ilaçlar ile beni tedavi etmeye çalıştı, badem yağı ile işitme problemimi gidermek için uğraştı ancak fayda görmedim. Duyma yetim git gide kötüleşti, bağırsaklarımda hala kötü.

Adi bir doktor ise soğuk duş almamı tavsiye etti, daha akıllı görünen bir diğeri ise ılık duşu tavsiye etti: bağırsaklarım düzeldi ancak duymam kötüleşti.

Dört hafta önce Vering’e (Gerhard von Verin, ordu tabibi) gittim. Durumumun cerrahi müdahale gerektirdiğini düşündüm. Berbat ishalimi neredeyse kesmeyi başardı. Midem için ilaç, kulaklarım için ise bitkisel bir tedavi önerdi.

O günden sonra kendimi daha güçlü hissettim ancak kulaklarım gece ve gündüz
aralıksız çınlıyor.

İki yıl boyunca tüm sosyal ortamlardan kaçtım, insanlara “Ben sağırım” diyemezdim! Başka bir mesleğim olsaydı belki, ancak benim mesleğimde mümkün değil.

Sana bir fikir verebilmesi için hayatımın akışından birkaç örnek vereyim: Sahnede ki sanatçıyı duyabilmek için orkestraya iyice yaklaşmam gerekiyor. Biraz mesafe koyarsam enstrümanların yüksek perde seslerini veya sanatçıyı duyamıyorum.

Karşılıklı sohbetlerde sağırlığımın anlaşılmıyor olmasının sebebi insanların beni unutkan ve ilgisiz olarak tanıyor olması.

Kısık konuşan birisi olursa tonları duyabiliyorum ancak kelimeleri hayır. Birisi bağırdığında ise tahammül edilemez oluyor!

Durumum hakkında kimseye bir şey söylememeni rica ediyorum.”


Bu mektup bize önemli ipuçları veriyor. Beethoven’ın kulaklarında yakındığı çınlama, sinir zedelenmesinin sonucu oluşan “tinnitus” ‘u işaret ediyor.

Tiz tonları duymaktaki sıkıntısı da semptomları doğruluyor. Sinir dejenerasyonu ilk önce ve şiddetli şekilde yüksek tonlarda kendini göstermektedir.


Tarih: 16 Kasım 1801
Muhatap: Wegeler


“ Vering, birkaç ay boyunca kollarıma vezikatuvar uyguladı. Oldukça nahoş bir tedaviydi, kollarımı kullanamamak bir yana, acı kısmından bahsetmiyorum bile!

Kulaklarımdaki çınlamanın azaldığı gerçeğini saklayamam, özellikle de sağırlığımın başladığı sol kulağımın, ancak işitme kabiliyetim de bir düzelme olmadı.

Karnım ve ishalim daha iyi durumda. Tavsiye ettiğin bitkisel terapileri uyguluyorum. Vering’den memnun değilim, ilgisiz!

Schmidt (Johann Adam Schmidt, Anatomi profesörü) hakkında ne düşünüyorsun? Berlin’de bir doktor, yedi yıl boyunca sağır olan bir çocuğu tedavi ettiğini söylüyor.

Son iki yılda hayatımın ne derece yalnız ve berbat geçtiğini tahmin edemezsin. İşitme kaybım gittiğim her yerde hayalet gibi beni takip ediyor!”

Site Footer

Sliding Sidebar

Bülten Üyeliği

Yeni sayılardan haberdar olmak için: Abone Ol
Abone Sayısı: 820
Bugün 2 kişi, toplam 4 defa sayfayı ziyaret etmiştir. Kuruluştan bugüne ziyaretçi sayısı 2947 kişidir.
Yeni sayılardan haberdar olun !
Yeni Sayılardan Haberdar Olun